Lahden seudun sukututkijat ry - sukututkijaluettelo tutkijajärjestyksessä


   
 
 A    E    H    J    K    L    M    N    P    R    S    T    V    W    Y  
 

Aaltonen Tauno Olavi

Panimokatu 13 A 9 15140 Lahti
tauno.o.aaltonen@gmail.com 045-77321727
Julkaisut: Kirjoituksia Tuuloksen Joulu julkaisuihin sekä Sairialan-Toivaalan-Juttilan kyläkirjaan

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

AaltonenLammiOisEsala13201900
AaltonenTuulosToivaalaMettala15392000
TulokasLuopioinenÄmmätsä
 

Ahokas Harri Tapani

Harjulankatu 9 as 4 15150 LAHTI
harri.ahokas@phnet.fi 0500-469974
Julkaisut: Ei

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

AhokasPietari, JaakkimaMetsämikli, Mikli46 Juntinrinne16962017
HyyryläinenMäntyharju18201900
TarkkonenJaakkimaReuskula, Mikli1917001950
 

Aittasalo Raimo jaakko Henrik

Korpikuusentie 15 15200 Lahti
raimojaakko.aittasalo@pp.inet. 0500710744
 Facebook, Skype
Julkaisut: Vainionpään suvun tarinoita

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

AnttilaMäntsäläNikinojaAnttila1713
MalmströmMäntsäläSälinkääKotka1793
RajalaPeräseinäjokiAla-Viitala1850
VainionpääPeräseinäjokiViitalaNro 21900
 

Einiö Marianna

Hinaajakatu 6 A 8 15140 Lahti
einiom@hotmail.com 0400496607

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

ArvilaValkealaJokelaArvila
Einiö/EkholmOrimattilaRuha/Mallusjoki
SandbergKronoberg/Skåne/SödermanlandHovmantorp,Vingåker,Öved, Genarps
SihlmanMäntsäläMaitonenSaariston torppa
Vuorio/BergSysmäVirtaa/Voipala
 

Enlund Urho

Halkokorvenkatu 18 15240 Lahti
urho.enlund@pp.phnet.fi 050 3521316
Julkaisut: Kalle Enlundin 1894-1955 lapsuus, nuoruus ja aikuisuus. Blogi sukujulkaisu.blogspot.fi. Karl Wilhelm Enlundin (Kallen) elämä, Sukuset 3/2014 (Lahden seudun sukututkijat ry.).

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

Een ja EnlundNurmijärvi1760
ElorantaVähäkyrö
En ja KihlstömVihti
JaatinenHelsinki
LampiHelsinki
 

Harju Leena

Harju 65 15460 Mäkelä
leena.harju@phnet.fi 040 5715 215

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

AirikkaJohannes1640
AirikkaLahti
AirikkaNastola
AkkanenKuolemajärvi1640
BlåbergKärkölä1743
BlåbergLammi1743
BlåbergMäntsälä1743
ForsbergAsikkala1699
Vuodesta 1935 Harju
ForsbergNastola1699
Vuodesta 1935 Harju
Frisk (Riski)Uusikirkko Vl1717
KirppuKoivisto1723
KumpulainenOrimattila1857
PiippoOrimattila1753
RouhiainenKärkölä1866
RouhiainenLammi1866
RouhiainenMäntsälä1866
TuominenOrimattila1855
 

Helén Pauli

Aarikkalank. 4 A 4 33530 Tampere
phelen@kolumbus.fi
Julkaisut: Veronkantokirjuri Gabriel Buchtin jälkeläiset (1993) Koski H.l. avioliittokuulutuksia 1760 - 1802 (1993) Hämeenkosken Hyrkkälän, Järvenpään ja Putulan kylien sukuja (1998) Huillan suku (2001) Länsi-Hollolan kyläkirja (toim. 2002) Sulenko, Uikura ja Ävinä, Länsi-Hollolan paikannimistö (toim. yhdessä Merja Uotilan kanssa 2009)

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

HollolaHatsinaRasila1747
HollolaKastariOllila1747
HollolaLoppiIso-Porri1753
HollolaOkeroinenPerttula1705
HollolaSairakkalaKurpala1725
HollolaSairakkalaEtu-Heikkilä1629
HollolaTenhiäläRekola1687
HollolaToivolaSulonen1649
HollolaToivolaMikkola1649
HollolaVihattulaEerola1727
HollolaWitarla (Viitaila)Heikkilä16871800
HollolaWitarla (Viitaila)Kartano17481850
Koski HlEtolaJaakkola1637
Koski HlEtolaEnola16371909
Koski HlEtolaRiihelä16371893
Koski HlEtolaIso-Jaakkola1637
Koski HlEtolaNikkilä1773
Koski HlEtolaGropila1736
Koski HlEtolaRuoppila1736
Koski HlEtolaNisula1809
Koski HlEtolaPappila1621
Koski HlEtolaVastamäki16211875
Koski HlEtolaMäki-Pappila1621
Koski HlEtolaRekola1539
Koski HlHuljalaPerttula1700
Koski HlHuljalaMetsäkylä18071890
Koski HlHuljalaJärvi-Kukkola1786
Koski HlHuljalaSipilä1785
Koski HlHuljalaTaavela17511852
Koski HlHyväneulaNisula17681908
Koski HlKaunkorpiTarkkila1607
Koski HlKaunkorpiMesiä1607
Koski HlKaunkorpiAnttila16071920
Koski HlKaunkorpiTupala16071990
Koski HlKaunkorpiLuokila16071880
Koski HlKäikäläLuukkala17251818
Koski HlLeiniäläYlöstalo1727
Koski HlPorvolaKurkela1770
Koski HlPorvolaKorremäki1799
Koski HlPorvolaSeppälä1798
Koski HlPorvolaKellola1786
Koski HlPutulaOllila1890
Koski HlPätiläIsopirtti17251804
Koski HlTöykkyläSeppälä1875
Koski HlTöykkyläAnttila1788
LammiHauhialaHuila1694
LammiHietoinenRatsutila17081800
LammiJahkolaSimola1624
LammiKataloinenPerhe1546
LammiKinnaskoskiMylly1713
LammiKostilaHymmälä1743
LammiLampeltoRatsutila1726
LammiLiesoMökkälä1699
LammiMontolaPöysylä1691
LammiOnnivuoriHeikkilä1583
LammiPakkaselaHeikkilä1726
LammiPerinkääOravala1696
LammiPoikmetsäViiala1734
LammiPoikmetsä eli KättärläUotila1708
LammiPutulaOllila17101890
LammiTakaperäSorsala eli Gertula1732
LammiVilkkiläHannula1752
LammiVilkkiläRokkila1746
LammiVilkkiläIsotalo1694
LammiYlänneTiirikka1723
BuchtHollolaToivolaPuhtila1701
EtoleniusKoski HlEtola
IndrenKoski HlEtolaPappila1737
NorringKoski HlHyväneulaMatero17651797
PereHollolaToivolaPerhe1732
RehellKoski HlEtolaRekola1795
TiccanderHollolaHatsinaTikkala1690
 

Hiltunen Pentti Tapani

Kilpiäistentie 1 A as.2 15240 Lahti
pentti.hiltunen@phnet.fi 0400 495408
Julkaisut: Ei julkaisuja.

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

HalonenJuuka
HiltunenTohmajärvi
Hougberg/VaaranenSortavala
JärnefeltTohmajärvi
LaatikainenVärtsilä
Nyholm/NuottamoNastola
SonninenIisalmi
SuominenNastola
Von WeymarnPietari
 

Honkavaara Matti Kalervo

Kivenkuja 4 15100 Lahti
matti.honkavaara@phnet.fi 0440334924
 Skype, Facebook
Muuta tietoa: Pääosin esipolvitutkimusta

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

AreniusHollola18781718
ArolainenVihanti1825
ClosterbergPieksämäki17241685
FranssonKerimäki18621850
HolmgrenHämeenlinna17441811
HuttuinPielisjärvi17741720
HuttunenHaapavesi16011650
IvanofPietari18701850
JunnoHaapavesi17601700
KaplasSuonenjoki18851800
KarhukangasHaapavesi17041650
KuckoinSääminki17241700
LarssonVihanti17871710
LehikoinenPielisjärvi18411740
LindellIkaalinen1828
LyraPieksämäki17541700
NykänenPieksämäki18771744
NykänenSääminki18021735
OjaHaapavesi17811700
PendikäinenHaapavesi16751650
PuhakkaIlomantsi17571730
PuhakkaJääski19141820
RätyJuuka17841725
RönnVesilahti1772
SavanderHollola17811633
SuihkonenPieksämäki18051740
SvenskSipoo1753
TallqvistHämeenlinna17041755
TiainenSääminkiAhvionsaariTiala18831742
TörnroosHämeenkyrö1797
UschkoffPietari18581820
Uusaro
WicklaSääminki17591720
WilhelminaAsikkala18451750
ÅbergKemiö17991762
ÄijäläHaapavesi1788
 

Hopp Heidi

Pihtikatu 1 C 43 15500 Lahti
heidih202@gmail.com (03) 7335 206

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

HoppSysmäValittula1650
NiemeläSysmäValittula1650
SipiläSysmäValittula1650
 

Huotari Pertti

Kokkokallionkatu 1 B 36 15170 Lahti
peetuohuotari@gmail.com +358 50 564 5330
Julkaisut: Puuseppä Juho Huotarin esivanhempia ja jälkeläisiä, v. 2000 Huotareita viidellä vuosisadalla v. 2008 (Huotarien sukuseura ry.)

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

Huotari15942008
PuttonenHankasalmi14702010
 

Jaakkola Matti

Kulmalankuja 8 16500 Herrala
matpaajaakkola@gmail.com 044 5857553
Julkaisut:

Sukukirjoja sukulaisille Ifolorin sukukirjaohjelmalla.

Ei varsinaisia julkaisuja.

Muuta tietoa: Tutkimuksia jo 1970-luvulta.

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

Anttalaiset KuolemajärveltäHeinävesiUseista kylistä1770
Anttalaiset KuolemajärveltäKuolemajärviHietanen1733
Anttalaiset KuolemajärveltäKuolemajärviInkiläInkinen1744
Anttalaiset KuolemajärveltäKuolemajärviKipinolaKipinoinen1754
Anttalaiset KuolemajärveltäKuolemajärviLaasolaHiiroinen1771
Anttalaiset KuolemajärveltäKuolemajärviSeivästöRusi1753
Anttalaiset KuolemajärveltäKuolemajärviUseista kylistä1773
Anttalaiset KuolemajärveltäLeppävirtaUseista kylistä1762
Anttalaiset KuolemajärveltäRantasalmiUseista kylistä1736
Jaakkola NiinikoskeltaHollolaLahtiLeikkola, Reuna17501863
Suku asui siis alunperin Hollolan Lahden kylässä, Leikkolan talossa, jota isojaon jälkeen alettiin myös nimittää Reunan taloksi, kun se sai maansa kylän reunalta. Suku osti 1863 Orimattilan Niinikoskelta Jaakkolan talon ja otti myöhemmin myös sukunimekseen Jaakkola.
Jaakkola NiinikoskeltaHollolaLahtiSaksala17271826
Jaakkola NiinikoskeltaHollolaLahtiSeppälä17031879
Jaakkola NiinikoskeltaHollolaOkeroinenEskola17021844
Jaakkola NiinikoskeltaHollolaOkeroinenKonttila17251829
Jaakkola NiinikoskeltaHollolaOkeroinenÄijälä17381844
Jaakkola NiinikoskeltaOrimattilaNiinikoskiJaakkola18631950
Jääskeläinen RautalammiltaHankasalmiHangasvesiViinikainen17951882
Jääskeläinen RautalammiltaJyväskylän msrkKeljoHakala17831862
Jääskeläinen RautalammiltaLuopioinenUseista kylistä17501859
Jääskeläinen RautalammiltaRautalampiOksalaViinikainen17581794
Jääskeläinen RautalammiltaRautalampiSäkinmäkiJääskeläinen17601983
Jääskeläinen RautalammiltaVanajaHarviala17871933
Kallio Turun seudultaAuraJauhola17541812
Kallio Turun seudultaLietoPettinen17461874
Kallio Turun seudultaLoimaaKrekilä1755
Kallio Turun seudultaLoimaaPahikainen1759
Kallio Turun seudultaLoimaaPuujalka1762
Kallio Turun seudultaMaariaIso-HeikkiläÖfverholm myöh Kallio1742
Kallio Turun seudultaMerimaskuMälsälä1771
Kallio Turun seudultaNousiainenUseista kylistä1750
Kallio Turun seudultaPunkalaidunLitsola1747
Koivisto NiinikoskeltaOrimattilaLuhtikyläIsohuovila17091810
Koivisto NiinikoskeltaOrimattilaNiinikoskiKoivisto18501950
Koivisto NiinikoskeltaOrimattilaNiinikoskiWaukkari17381870
Koivisto NiinikoskeltaOrimattilaSimolaKestikievari17331857
Koivisto NiinikoskeltaOrimattilaVirenojaMatikkala17431883
Koivisto NiinikoskeltaOrimattilaVirenojaPöllölä17371837
Miettinen JohanneksestaJohannesHentola17381849
Miettinen JohanneksestaJohannesKaislahtiOrava17541881
Miettinen JohanneksestaJohannesRevonsaari17461848
Miettinen JohanneksestaJohannesRevonsaariPyökäri17671905
Miettinen JohanneksestaJohannesRäihäläSuikki17631974
Miettinen JohanneksestaJohannesUurasRosenius17151839
Miettinen JohanneksestaJohannesVaahtolaPentti17591827
Miettinen JohanneksestaKerimäkiSimpalaMuukkonen17601842
Miettinen JohanneksestaKirvuTietäväläMiettinen17201988
Miettinen JohanneksestaKirvuVallittulaHynninen17111852
Miettinen JohanneksestaKirvuYläkunuHynninen17121852
Miettinen JohanneksestaKoivistoKurkelaKurki17521865
Miettinen JohanneksestaPernajaKoskenkylä17381833
Miettinen JohanneksestaRantasalmiRauhanmäkiKankkunen17701863
Miettinen JohanneksestaViipurin msrkPorkansaariPorkka1758
Siirola KujalastaHeinolan msrkHeponiemi, Hirvisalo17521830
Siirola KujalastaHollolaPaimelaTommola17641852
Siirola KujalastaHollolaPyhäniemi17711826
Siirola KujalastaIisalmen msrkKilpisaariEskelinen17741890
Siirola KujalastaIisalmen msrkPörsänmäkiAuvinen17871842
Siirola KujalastaIisalmen msrkValkeamäkiKettunen17571851
Siirola KujalastaNastolaAhtialaSipura17571937
Siirola KujalastaNastolaKujalaSiirola19301945
Siirola KujalastaPyhäjokiUseista kylistäSarpola17621836
Virtanen OrimattilastaHauhoSodjala17401868
Virtanen OrimattilastaJoutsaUseista kylistä18001837
Virtanen OrimattilastaOrimattilaHeinämaa18001875
Virtanen OrimattilastaOrimattilaHeinämaaKaivola17401843
Virtanen OrimattilastaSysmäUseista kylistä17701860
 

Karhunen Rikhard Kaarlo Johannes

Asikkalankatu 45 B 29 15140 LAHTI
riku.karhunen@phnet.fi 0443120236

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

Riipi/PorttiSodankylä/PetsamoSalmijärvi1590
 

Karstila Petri Markus

Vierumäentie 239 19160 HUUTOTÖYRY
petri.karstila@phnet.fi 040 7614802

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

Isotalo (Storgård)NastolaJärvinenIsotalo16591900
UusitaloNastolaRuuhijärviKyyhkynen17151900
 

Kiuru Erkki

Rantakallionkatu 3 A 6 15140 Lahti
erkki.kiuru@phnet.fi 044 558 6899
Julkaisut: Herätyskello. Ajatuksia Väinö Salmisen elämästä. Blogi sukujulkaisu.blogspot.fi.

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

Holmberg tai JärrinenAsikkala18001900
HäkkiläAsikkala16001900
KiuruAntrea16001900
KiuruJääski16001900
KiuruVuoksenranta16001900
LindqvistKärkölä18001900
LindqvistMäntsälä18001900
MyyräHeinjoki16001900
MyyräMuolaa16001900
MyyräVuoksenranta16001900
OjalaHeinola18001900
SalminenSysmä17001900
SarvaSysmä17001900
 

Kiviniemi Kimmo, Matti, Kalevi

Aleksanterinkatu 7 A 14 15110 Lahti
kimmo@kiviniemi.net 0400-358082
 FaceBook

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

KiviniemiLavia, MouhijärviKiviniemi1713
LehtiniemiLaviaNiemenkyläLehtiniemi1620
MarkkulaLaviaMarkkula1556
RiihimaaLavia, SuodenniemiKivistö, Riihimaa1747
SeppäläLaviaSeppälä1797
 

Kokko-Parikka ent. Kokko o.s. Koskinen Riitta

Pikkuniityntie 29 16670 Lappila
riitta.kokko-parikka@phnet.fi
 Facebook
Julkaisut: Pällinkäisten-Joentaustan kylän taloja ja asukkaita osat 1 ja 2. Julkaisut käsittelevät Kärkölän Lappilan Joentaustan entisen torppa- ja mäkitupa-alueen asutushistoriaa. Joentausta on epävirallinen, paikkakuntalaisten keskuudessa käytetty kylän nimi ja se on muodostunut Lappilan kupeeseen pääosin Hevonojan, Kärkölän kirkonkylän ja Iso-Sattialan kylien takamaille.
Muuta tietoa: Pääasiallinen tutkimuskohde kärköläläiset suvut (lukuisia).

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

AlahärmäVuoskoskiKatajamäki1774
AlaveteliEmmes1754
AsikkalakirkonkyläAla-Lusila1690
AsikkalaKurhilaVähä-Peurala1736
HauhoTuittulaJunnila1793
HollolaViitailaHaarula1722
Viitaila myöh. Asikkalaa
HollolaVoistioIso-Mattila1700
HämeenkoskiHuljalaSeppälä1752
HämeenkoskiKiuhkalaKanala1762
HämeenkoskiMieholaHeikkilä1713
HämeenkoskiPorvolaRiihimäki1751
IittiPiilahtiIisakkila1670
JanakkalaMonikkalaSipilä1720
Kärkölä
Kotikuntani Kärkölä on päätutkimuskohteeni ja olen tutkinut lukemattomia kärköläläisiä sukuja. Kysy lisää, autan mielelläni muita tutkijoita Kärkölään liittyvissä kysymyksissä.
LammiIso-EvoKiiliäinen1692
LammiPutulaOllila1688
Putula myöh. Koski HL:ää sittemmin Hämeenkoskea
LammiTommalaHannula1769
LammiVanhakartanoMyllymäki1838
LohtajaAla-ViirretKerola ja Luuru1824
LuopioinenKajantilaPenttilä1725
MäntsäläKaukalammiJäkkilä1690
MäntsäläNumminenHeikkilä1710
MäntsäläNumminenMarkku1706
MäntsäläNumminenPerttilä ja Arola1709
MäntsäläSulkavaMonsala1846
MäntsäläSälinkääPenttilä1698
OrimattilaKuivantoMattila1747
SahalahtiVehkajärviNäppilä1694
TuulosPohjoinenIso-Raukola1751
TuulosPohjoinenKnuuttila1717
BläbergMäntsäläSulkava1800
CollinMäntsäläSoukkio1750
JokiniemiMäntsäläHirvihaara1879
LindroosHollola1789
LöfvingHollola1773
MalmströmMäntsäläSälinkää1823
PihlMäntsälä1739
SahlmanLuopioinenKyynärö1729
Salin, SalonenHonkajoki1708
StåhlHollola1834
WallPadasjokiMaakeski1721
 

Kärki Eeva

Harjuniemi 104 15300 LAHTI
eeva.karki@outlook.com 0400 574 270

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

 

Kärki Eeva Marjatta

Harjuniemi 104 15300 LAHTI
eeva.karki@outlook.com 0400 574270

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

HalonenPielisjärviVuonislahti15/251699
HeinonenIlomantsi/TuupovaaraNuorajärvi/Öllölä1704
HyttinenKontiolahtiKontiolahti1780
KurkiKontiolahtiKontiolahti31/57 ja 18/361728
KärkiIlomantsi/EnoEno1648
PalviainenIlomantsi/TuupovaaraNuorajärvi/Öllölä11 ja 11721
RätyIlomantsi/EnoEno1748
SinkkonenKontiolahtiOnttola, Kontiolahti1701
 

Laakko Leo Johannes

Latvakuja 2 16300 Orimattila
leo.laakko@gmail.com 0443237475
Muuta tietoa: Laukkasen Sukuseuran sukuneuvoston jäsen vuodesta 2015. Sukutallenne rekisterin ylläpitäjä ja vastaava. Sukukirjatyöryhmän jäsen. Laakon ja ns. Kinttan Laukkasten suvun tutkiminen. Myös olen avustanut useita sukututkimusta.

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

LaakkoKiuruvesiKoskisHingunniemi1900
LaakkoKiuruvesiNäläntöRajala1900
LaakkoPiippolaAhoEskola1890
LaakkoPiippolaViitamäkiSaaranen1980
LaakkoPulkkilaLamuAho1700
LaakkoPulkkilaLaunolaLaakko1824
LaakkoPulkkilaPiippolaPeltomaa1750
LaakkoPulkkilaPulkkilaNurkkala1860
LaakkoPyhäntäTavaskenkäItämäki1900
LaukkaHaapavesi1800
LaukkaPulkkila1860
Laukka PulkkilaLaunola Junno1700
LaukkanenKiuruvesiNäläntöKintasaho1800
LaukkanenPulkkilaJylhä1700
LuttinenKiuruvesiNiemiskylä1900
LuttinenPiippolaViitamäki1800
 

Liukkonen Teuvo Rainer

Pajutie 5 A 2 47400 Kausala
teuvo.liukkonen@kymp.net 0505323601
Julkaisut: Aleksander Martensin jälkeläisiä vuodesta 1836 vuonna 2007. Matti Ristonpoika Vanosen jälkeläisiä vuodesta 1796, vuonna 2015.

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

HenttuValkealaTuohikottiN:o 3 Henttu1600
InkiläValkealaTuohikottiN:o 2 Inkilä1600
JattuValkealaPyöriäläN:o 3 Jattu1600
KorjaValkealaInkeriläN:o 3 Korja1600
KuokkaValkealaPyöriäläN:o 2 Kuokka1600
LanttaValkealaTuohikottiN:o 1 Lantta1600
LaurilaValkealaHevosojaN:o 2 Laurila1725
LipiäinenValkealaLipiäläN:o 2 Lipiäinen1729
MaunoValkealaInkeriläN:o 1 Mauno II1733
NiveriValkealaHeikkiläN:o 1 Niveri1600
PaukkunenSavitaipalePaukkulaN:o 1 Paukkunen1730
PeuhuValkealaLipiäläN:o 1 Peuhu1723
PyöriäValkealaPyöriäläN:o 1 Pyöriä1600
 

Lähteenkorva ent.Jokinen Harri Tapio

Mäklöörinkatu 4 A 3 15240 Lahti
harri.lahteenkorva@gmail.com 040-9601518
Julkaisut: Sukuset 1/2015 Vaahteran kuiske ja muita luonnon merkkejä ennustajan apuna. (Isak Lähteenkorvan elämä)

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

HattulaIhalempiKerälä17451803
HattulaIhalempiUotila17321834
HauhoHakkalaErola17391777
HauhoVitsiäläHannula17931805
JanakkalaRehakkaJakola
RenkoMuurilaVähä-Pietilä17501818
RenkoNeviläMannila17991853
TyrväntöSuotalaAntila17301780
VanajaHangasmäki17321756
VanajaHattelmalaSakkila18081821
VanajaRastilaEskola16951802
BladRenkoVehmainenEskola17711810
BlombergHartolaKankaanpää1746
BlombergJanakkalaVähä-Hiisi17331743
BlombergVanajaIkaroisSkinnari
HögbergHauhoHyömäki17101763
JokinenJanakkalaVirala18991950
LiukaskallioRenkoKaloinenLiukaskallio18401890
LähteenkorvaRenkoKaloinenJokiniemi18531934
OrkolaRenkoOinaalaOrkola17361790
SundbergTyrväntöSuontaka17311748
 

Malmbeg Pirkko Inkeri

Vesijärvenkatu 4 A 13 15100 Lahti
piketsu1@gmail.com 0505417746

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

 

Malmberg Pirkko Inkeri

Vesijärvenkatu 4 A 13 15100 Lahti
piketsu1@gmail.com 0505417746

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

 

Manninen Raimo

Pihakatu 11 15810 Lahti
raimo.manninen@phnet.fi 044 5533 458

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

Björklund Asikkala1728
Björklund Padasjoki1728
LappalainenPyhäjärvi vl.1696
ManninenHirvensalmi1700
NikkiSysmä1810
RaudasojaYlivieska1770
RuuskaNivala1750
ToiviainenPyhäjärvi vl.1763
VäisänenHirvensalmi1820
 

Mäkimattila Merja

Ainonraitti 5 B 17200 VÄÄKSY
merjamakimattila@gmail.com 040-5090948
 Facebook, Messenger, Instagram, Twitter

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

KoskinenJämsä
KoskinenKorpilahtiRutalahtiPäiväkunda
MäkimattilaIittiHaapakimolaSeppälä1500
MäkimattilaIittiKolisevaMäkimattila1850
 

Nurmi Erkki Einari

Vesipojantie 5 15880 Hollola
erkki.nurmi@elisanet.fi

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

LillmanInkooSigböle1718
 

Nyman Päivi Anneli

Sykekatu 8 B 18 15850 Lahti
nymanpa@gmail.com

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

 

Paukku Reijo Kalevi

Lyhteenkatu 26 15700 Lahti
reijo.paukku@gmail.com 0405468314

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

KainulainenKerimäki1788
Runonlaulaja Juhana Kainulaisen (1788-1847) sukua
KainulainenKesälahti1724
Runonlaulaja Juhana Kainulaisen (1788-1847) sukua
MakkonenKerimäki1788
Liittyy Juhana Kainulaisen (1788-1847) sukuun
MakkonenKesälahti1731
Liittyy Juhana Kainulaisen (1788-1847) sukuun
PaukkuLempaala1766
Paukkuja myös Pietarista ja Inkeristä muualtakin
PaukkuPerniöMetsänojaRatsutila Paukku15401850
PaukkuPyhäjärvi Vl1837
PaukkuRautu1728
Useampaa Paukun sukuhaaraa
PaukkuSakkola1618
Useampaa Paukun sukuhaaraa
 

Pehkonen Jouko Juhani (Juha)

Tapparakatu 5 E 86 15700 Lahti
juha.pehkonen@phnet.fi 040 841 2245
 Facebook

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

 

Pelkonen Leo

Poppelipolku 3 G 85 15520 Lahti
leo.pelkonen@pp.phnet.fi

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

HulkkonenPuumalaSivinsaari/Sipilänsaari
LukkarinenKangasniemi
MatikainenPuumala
MatikainenSulkava
PelkonenPuumala
PelkonenSulkava
 

Piitulainen Tarja

Kaviokatu 2-4 F 76 15830 Lahti
tarja.piitulainen@gmail.com

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

 

Pirnes Unto Kalevi

Valajanraitti 2 F 18100 Heinola
unto.pirnes@kolumbus.fi 0400 249827

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

Haapaveden PirneksetHaapavesiMieluskoskiPirnes - Keskitalon. 12017
Tulossa kirja 2017 - 2018
Haapaveden Pirnekset/Aapeli Pirneksen jälkeläisetHaapavesi18162017
Tulossa kirja 2017 - 2018
Karjalan PirneksetKiteeMatkaselkäPirnelä17002017
Tulossa kirja ja tietojen päivitys 2017-2018
PekkisetKesälahti - KiteeKontiolaPekkilä16592012
 

Putro Reo M E

Ruoriniemenkatu 22 A5 14150 Lahti
reoptr99@gmail.com +358505211669

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

PutroPietariTuutari Kyllinen/NurkkalaMattila
 

Putro Reo Matti Ernesti

Ruoriniemenkatu 22 A5 15140 Lahti

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

 

Pylkkänen Tapio Kalervo

Veräjämäenkatu 23 15830 Lahti
tapio.pylkkanen@gmail.com 044 566 2009
 Facebook
Julkaisut: Konstan Jalanjäljillä Pylkkösiä- Pylkkäsiä mehtäämässä (1000 sivua, 19.8.2006) Volgan mutkan kansa Afrikasta (800 sivua, 9.8.2008)
Muuta tietoa: Tutkimustyö aloitettu v. 1993 ja Pylkkösten-Pylkkästen sukuseura ry. perustettu 6.9.2003 Tietokanta on MyHeritage.com:ssa, jossa on 159 903 henkilöä ja 37 994 perhettä (27.5.2017 tilanne)

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

HaikkalaKoko Suomi ja Luovutetut alueet1750
HaverinenKoko Suomi ja Luovutetut alueet1700
HiltunenKoko Suomi ja Luovutetut alueet1850
JääskeläinenKoko Suomi ja Luovutetut alueet1850
KilpinenKoko Suomi ja Luovutetut alueet1800
KortelainenKoko Suomi ja Luovutetut alueet1600
Lempinen (Lembin)Koko Suomi ja Luovutetut alueet1700
LinbergKoko Suomi ja Luovutetut alueet1700
LättiKoko Suomi ja Luovutetut alueet1700
OhtonenKoko Suomi ja Luovutetut alueet1700
PylkkänenKoko Suomi ja Luovutetut alueet1540
PylkkönenKoko Suomi ja Luovutetut alueet1540
PyrröKoko Suomi ja Luovutetut alueet1700
TaivainenKoko Suomi ja Luovutetut alueet1700
TihtariKoko Suomi ja Luovutetut alueet1500
TuomainenKoko Suomi ja Luovutetut alueet1700
 

Pärssinen Antero

Kiviniementie 424 17120 Paimela
Tero.parssi@phnet.fi 050 5706 575
Julkaisut: Pärssinen Antero: Keljasta Vesiniitylle. Mummoni Anna Juhontytär Haikonen. Blogi sukujulkaisu.blogspot.fi. Päessisen sukuseura.

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

InkinenPyhäjärvi vl.1500
PärssinenPyhäjärvi vl.1500
 

Rajala Pekka T.

Kuuvuorenkatu 2 15830 LAHTI
pekka.rajala@dnainternet.net 040 5344611
Julkaisut: Multianniemen suku I: Maria Eskontytär Murtomäen (1741–1809) ja Matti Tuomaanpoika (1740–1810) Multian jälkeläiset 1765–1900, Keuruun Murtomäen Sukuyhdistys 2015 Pappi, lukkari, talonpoika, kuppari...: Pohjaslahden Jokelan suvun jälkipolvet 1872-(1950), Jokelan Sukutieto 1/2013 s. 3-11, Pohjaslahden Jokelan Sukuseura 2013 Havintoja Jokelan perheen sosio-ekonomisesta kehityksestä Virroilla ja Ruovedellä v. 1860-1920, Jokelan Sukutieto 1/2013 s. 12-18, Pohjaslahden Jokelan Sukuseura 2013 Sukuseurat ja sukututkijat tiivimpään yhteistyöhön, Jokelan Sukutieto 1/2013 s. 19-20, Pohjaslahden Jokelan Sukuseura 2013 Saarisen kruununtorppa löytyi Ähtäristä!, Jokelan Sukutieto 1/2013 s. 21, Pohjaslahden Jokelan Sukuseura 2013, Jokelan Sukutieto 1/2013 s. 12-18, Pohjaslahden Jokelan Sukuseura 2013 Vilhelmiina Antintytär oli vankkaa talonpoikaista sukua Pohjaslahdelta, Mäyräseltä, Myryltä ja Pirttilahdesta, Jokelan Sukutieto 1/2014 s. 4-9, Pohjaslahden Jokelan Sukuseura

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

KeuruuAmpialaAmpiala16961763
Ampiainen, Tervanen
KeuruuAmpialaHinkkanen16961763
Rahikainen, Rahikkala
KeuruuAmpialaHuttula17021763
KeuruuHaapamäkiJussero16961763
Jusseroinen
KeuruuHaapamäkiHaapamäki16961763
Hokkanen
KeuruuHaapamäkiPetäinen17331763
Manninen, Petäjäinen
KeuruuHaarajärviVäisälä16961763
KeuruuHaarajärviRuoranen16961763
Talo jaettu v. 1605 => Ruoranen I & II
KeuruuIsojärviKaukasenmäki17261750
Asumaton v. 1744 alkaen
KeuruuJukojärviJukola16961763
KeuruuJukojärviSaapastorppa16691763
Tolppa
KeuruuJukojärviSaapastorppa/Leppämäki17371763
KeuruuKeuruunkyläLiukko16961763
Talo jaettu v. 1743 => Liukko I & II
KeuruuKeuruunkyläValkeaniemi16961763
KeuruuKeuruunkyläHäkkinen16961763
Häkkilä; talo jaettu v. 1702 => Ala-Häkkinen ja Ylä-Häkkinen
KeuruuKeuruunkyläKiesinen16961763
KeuruuKeuruunkyläMänttä16961763
KeuruuKeuruunkyläLiettu16961763
KeuruuKeuruunkyläKolho16961763
Ala-Kolho, Bonnäs
KeuruuKeuruunkyläKopare16961763
KeuruuKeuruunkyläHokkanen16961763
Löytänä, Löytänämäki
KeuruuKeuruunkyläRajala16961763
KeuruuKeuruunkyläYltiä16961763
KeuruuKeuruunkyläMoijanen16961763
Moijala
KeuruuKeuruunkyläYlä-Kolho17021763
Mattila
KeuruuKeuruunkyläLyhdeniemi16621763
Öhmö
KeuruuKivijärviRämälä16961763
KeuruuKivijärviKorsumäki16961763
KeuruuKivijärviKorkealehto16961707
KeuruuKivijärviPirttimäki16961763
KeuruuKivijärviRaitamäki16961763
KeuruuKivijärviVehu16961701
Vehujärvi; talo jaettu => Pekkanen, Paavola, Leppänen
KeuruuKivijärviVehu Pekkanen17021763
KeuruuKivijärviVehu Paavola17021763
KeuruuKivijärviVehu Leppänen17021763
Leppälä
KeuruuKivijärviMuhonen17571763
Muhola
KeuruuLiesjärviKutinlahti16961763
KeuruuLiesjärviKorkatti16961763
Korkatinmäki
KeuruuLiesjärviPaalanen16961763
Talo jaettu v. 1748 => Paalanen & Hirvimäki
KeuruuLiesjärviVälkky16961763
KeuruuLiesjärviPaloranta17021763
Välkynmäki
KeuruuLiesjärviHirvimäki17441763
KeuruuLiesjärviHirvimäki17501763
KeuruuLoilaLoila16961763
Kolme taloa: Markkula, Posti eli Klemola ja Vessari eli Yrjölä
KeuruuMultiaPekola16961763
Pekolanmäki
KeuruuMultiaMultia16961763
Multianiemi
KeuruuMultiaVilhula16961763
KeuruuMultiaUitamo16961763
Uitamomäki
KeuruuMultiaPeurakumpu17311763
Talo jaettu => Peurakumpu I & II
KeuruuMultiaHaapakumpu17341763
Haapanen; talo jaettu v. 1748 => Haapakumpu ja Haapaniemi
KeuruuNiemisvesiTenhula16961763
KeuruuNiemisvesiKauppala16961763
Hokkanen
KeuruuNiemisvesiHokkala17021763
Oinola
KeuruuNiemisvesiHokkala/Makkola17311763
Makkonen
KeuruuPihlajavesiSimsiö16961763
KeuruuPihlajavesiKaakkomäki16961763
KeuruuPihlajavesiSomppi16961763
KeuruuPihlajavesiKolehma16961763
Könttäri, Kolehmamäki
KeuruuPihlajavesiLappi16961763
KeuruuPihlajavesiSällinlahti16961763
Sälli
KeuruuPihlajavesiRekola16961763
Pihlavamäki
KeuruuPihlajavesiKömi16961763
Talo jaettu 1667 => Kömi & Isokömi
KeuruuPihlajavesiReinikka16961763
KeuruuPihlajavesiVälikara17021763
Pihlasalmi
KeuruuPohjoislahtiAsunta16961763
Hokkanen; talo jaettu v. 1692 => Asunta I ja II
KeuruuPohjoislahtiMikkola16961763
Pohjoislahti; talo jaettu v. 1791 => Mikkola I ja II
KeuruuPohjoislahtiHoskari16961763
Pohjoislahti
KeuruuPohjoislahtiOllila16961763
Huumo, Pohjoislahti
KeuruuPohjoislahtiMikkola/Piilemä17021763
Piilemäki
KeuruuPohjoislahtiAsunta II16961763
KeuruuPohjoislahtiMikkola/Frouvala17501756
KeuruuSahrajärviKarhumäki16961763
Karhunahdas, Autio
KeuruuSahrajärviPeränikara17021763
Saarijärvi, Tiusala
KeuruuSahrajärvi-KangasjärviKallionikara16961763
Nikara, Kuokka
KeuruuSahrajärvi-KangasjärviPenttilä16611750
KeuruuSahrajärvi-KangasjärviNikara15671585
Kuokka; halottu v. 1586 => Kallionikara & Penttilä
KeuruuSinervämäkiKopola16961763
Kopola i & II
KeuruuSinervämäkiLahomäki16961763
Lahonpää
KeuruuSuojärviViinikka16961763
Suojärvi
KeuruuSuojärviPynnönen17021763
Viinikka
KeuruuSuojärviKortemäki17371763
Pynnönen
KeuruuSuolahtiKangas-Mannila/Seippola16961756
Kirkonmäki, pappilan torppa, lukkarin asunto
KeuruuSuolahtiManninen16961763
Lapintaipale, Mannila, Pohjaslahti, Pohjoisniemi
KeuruuSuolahtiKangas-Mannila16961763
Pappila
KeuruuSuolahtiPekkala16961763
Suolahti
KeuruuSuolahtiLankkua16961763
KeuruuSuolahtiRuokonen16961763
KeuruuSuolahtiEtelämäki17501763
KeuruuSuolahtiHonka-Mannila17501763
Honka-Manninen
KeuruuSuolahtiSaukko17021763
KeuruuSuolahtiKönttäri17021763
Häkkinen
KeuruuSuolahtiKangasmannila/Rantala17371756
KeuruuSuolahtiKangasmannila/Kantola17371763
KeuruuSuolahtiKangasmannila/Päkäri17371763
KeuruuTarhapääTarhapää16961707
Talo halottu v. 1702 => ks. Heikkilä, Keskinen, Pajunen ja Seppälä
KeuruuTarhapääHeikkilä17021763
Autiomäki
KeuruuTarhapääPajunen17021763
KeuruuTarhapääKeskinen17051763
KeuruuTarhapääUuraniemi17311763
KeuruuTarhapääSeppälä17441763
KeuruuValkealahtiTiusala16961763
Tiusala I ja II
KeuruuValkealahtiPöyhölä16961763
Kitiäniemi, kappalaispappila
KeuruuVehkooVäätäinen17021763
KeuruuVehkooKierros17021763
KeuruuVehkooVehkoo17021763
KeuruuVehkooPalomäki17021763
KeuruuVehkooTeerimäki17021736
Teirimäki
KeuruuVehkooHeinämäki17301763
KeuruuVehkooKourumäki17261763
KeuruuVehkooKierros/Pertunmäki17371756
CollinKarkkuMäenkylä1604
CollinRuovesiRuolahti1717
CollinÄhtäriHankavesi1702
JokelaRuovesiPohjaslahtiJokela1872
LaaksiKuorevesiLahdenkyläLaaksi1539
Lahti
MurtomäkiKeuruuHaapamäkiMurtomäki17372005
RajalaPihlajavesiKeuruunkyläVuorimäki/Rajala1891
VuorimäkiPihlajavesiKeuruunkyläVuorimäki1807
 

Rauhala Pentti Henrik

Keskikatu 14 15300 Lahti
ph.rauhala@gmail.com +358 40 7733 381
Julkaisut: 2015: Vem var Johan Vilhelm Skunck?.Skanke-nytt. Nr. 22 (2). Medlemsblad for Skanke-foreningen i Norge. 2016: Turun tullipäällikön ja hänen perheensä värikäs elämä. Sukuset 4/2016

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

AnttilaHämeenkyröMuotialaTurkin torppa Anttila
CollinusSastamala (Karkku)16041765
JokelaVirratVaskivesi
LippuSastamala (Tyrvää)
MulinHämeenkyröMuotialaPitäjänseppä17711897
RauhalaHämeenkyröMahnalaRauhala18601994
SjöholmHkyrö,Köyliö, MoraSillanpää1760
Skunck, SkankeRuotsi ja Norja, useat14701880
SvalaOrivesi (Längelmäki)PääskyläRuotusotamies16971829
TiukkaSastamala (Kiikka)
TurkkiHämeenkyröMuotialaTurkki16801860
UusitaloOrivesi (Eräjärvi)HirtolahtiUusitalo17401820
 

Rytilahti Marja-Liisa

Karjusaarenkatu 86 15240 Lahti
Malla.rytilahti@phnet.fi 0505453046
Julkaisut: Sukuseura Erosen sukukirjatoimikunnassa olen osallistunut vuonna 2013 julkaistun sukukirjan tekemiseen. Olen koonnut " Erosen sukua " kirjan ensimmäisen osan.

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

EronenRantasalmiHiltulaErola17222000
EronenRantasalmiLahdenkyläVälttilä18802013
EronenRantasalmiLautakotalahti/lahdenkyläKanta-Erola15622013
HalonenKemijärviIsokyläOllila16311703
ImmonenRantasalmiHiltulaSpora18081908
JärnefeltRantasalmiLautakotalahtiVälttilä17611824
KorhonenRantasalmiHiltula17091850
KorhonenSulkavaLingola17121830
KumpulaKemijärviIsokylä17741900
KönönenKemijärviIsokylä17001810
Ollila/KursuKemijärvi /SallaKäsmäKursu17031805
PelkonenKuopion msrkVuorisaloVuorisalo 117371850
PietikäinenPielavesi17901880
PitkänenKuopion msrkKurkiharju17801900
RajanenMäntsälä/ Lahti17502000
Remes/DunderRantasalmiHiismäkiOsikonmäki 917601880
RytilahtiKemijärviRäisäläLokkila18801955
RäisänenKemijärviRäisäläRäisänen18201900
RäsänenKuopio18802000
RäsänenKuopion msrkNiinimäkiMäkelä18161890
RäsänenLeppävirtaKypäräjärviRummukkala 517901816
StåltMäntsäläNumminenKivilä18501900
Wuonnala/RytilahtiKemijärviIsokyläRytilahti18051880
ÅmanMäntsäläSulkava17551800
 

Salmi Kari Päiviö

Albertinkatu 46 B 25 180 Helsinki
kari.salmi@phnet.fi +358 40 5198473

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

HonkanenMäntyharju,ValkealaNurmaa, Kirjokivi18101920
MörkMäntyharju, ValkealaNurmaa, Kirjokivi18101920
Salmi/SundgrenIItti, Elimäki, PyhtääPerheniemi16901920
 

Seppänen Timo Juhani

Onkiniementie 288 19230 Onkiniemi
timo.seppanen@hotmail.com 0400770771

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

HaaralaHartola
NaulapääKivennapaKekrola
PeltolaPorvoo
SeppänenKivennapaTirttulaSakarla1697
 

Sinivaara Juha

Viherlaaksontie 9 15200 Lahti
juha.sinivaara@phnet.fi
Julkaisut: Http://www.juhasinivaara.fi

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

Allenius, AllèenNousiainen, Turku16001750
BoeliusTurku, Laitila, Uusikaupunki16001800
BraggeHiitolaHiitola, Kirkonkylä, Raivattala16901900
FagerdahlLuvia, Pori17001950
HalonenKemijärvi15701870
InbergAhlainenKellahti,Rustholli18231869
InbergPorin msrkKyläsaariTommila/Kleemola17001823
InbergPorin msrk,PoriToukari, Lyttylä, Tuorsniemi18691906
KemppinenHiitolaKuoksjärviAlakemppilä16931944
KenttäkumpuKemijärviYlikyläKenttälä18702000
MelleniusUusikaupunki16301790
NordströmPorin msrkToukariRatsutila17401907
NoukkaMouhijärviKoivuniemiNoukka15401700
Olavi Laurinpojan sukuPorin msrkKyläsaariRatsutila15401740
SinivaaraPori, Helsinki, Helsinginpitäjä, Lahti1906
TanninenHiitolaKokkola, Alakokkola, Yläkokkola16921944
TorkkiEuraKöylypolvi, EurakoskiKnuuttila15821700
TrumetarePorin msrkVanhakyläTrumetare17001820
 

Tikkanen Erkki A

Huokoyie 13 B 14 15550 Nastola
ericus@hotmail.fi 045 2264 720

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

 

Toivola Varpu Maarit Helena

Kuusjoentie 264 32100 Ypäjä
varpu.toivola@gmail.com 0504004917

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

HasilaHollolaJärventakaMetsähasila18641890
HasilaMuolaaVesikkalaHasila18981945
 

Tommola Esko

Kannuskatu 2 A 34 15830 Lahti
atkvisio@phnet.fi

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

KangasniemiPaappalaRahumäki16001910
TommolaLeivonmäkiIkolaTommola16001910
 

Torikka Anne Elisa

Niittäjänkatu 6 15700 Lahti
anne.torikka@dnainternet.net

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

AlastaroReitolaTattinen, Rödi17881893
HalikkoSavonkylä17091812
HartolaHetala17141791
HartolaHardola16931811
HuittinenRaijala17001768
JokioinenHuhtisKöppi, Caldu16991777
JokioinenWaulampiMattila16991743
KemiöHelgeboda16801726
KemiöMjösundböleSödergård16901779
KiikkaKiimajärviSiuko16421776
LoimaaGrekiläCnutila16981799
LoimaaHattulaHoucka16251740
LoimaaHirvikoskiTaalikka16801780
LoimaaIlolaCairus, Koskis16821830
LoimaaIngiläKraama17151824
LoimaaKarsattilaHulmi17121865
LoimaaKojonperäSomiska18181878
LoimaaKöyliöMattila16971734
LoimaaMetsämaaKoppala16791868
useita torppia
LoimaaMetsämaaMajanoja16311767
LoimaaMetsämaaTuomola16371787
LoimaaNiinijoensuuCratari16881791
LoimaaNiinijoensuuPietilä16501856
Wettervijk, Lindqvist, Hoppa, Taalikka
LoimaaOnkijokiRyngä17341810
LoimaaPappis16901745
LoimaaPesänsuoKurppa17481849
LoimaaPildola16911832
LoimaaPispala16581734
LoimaaRaicolaPundari17001810
LoimaaTorkkalaCnutila16961722
LoimaaTorkkalaKlemola17141763
LoimaaWesikoski16831801
LoimaaWesikoskiMarttila17071856
LoimaaWänniläUuppo16401740
LoimaaYpäisCarri16951757
LoimaaÄmmäis16941770
LuhankaJokijois17061785
MarttilaMagnula17021762
MarttilaPurhalaSuutari17051797
MerimaskuPecola17281795
NousiainenKärmeläPläsi16851788
NousiainenWadavainioAntila16791800
PaimioKovala16841731
PaimioKurkis16861728
PaimioSiililäBrusila17351865
PertteliHähkänäPuska16671782
PertteliKaivolaKärri16401764
PertteliKanunkiJaati16841881
PertteliKanunkiSälli16701803
PertteliKurkelaIsoparta16921772
PertteliNokkahiisi1696
PertteliVihmaloKylänpää17111814
PertteliVihmaloYli-Uoti18571867
Pyhäjärvi Ul17681791
Hongisto, Tuorla Hemmilä
PöytyäDanskilaMattila16911776
SomeroSylvänäNäycki, Jalli16521840
SysmäJoutsjärvi17241836
useita taloja
SysmäLiikola18191879
SysmäSkinnarila17121820
useita taloja
SysmäSoiniemiRyyttilä17491851
SysmäSärkilahti17331815
useita taloja
TammelaHumppilaKenni17491814
TammelaHumppilaKnutila17431825
TammelaJokioisNiemis17151744
TammelaLinikkala17811802
TammelaSalkoKustå17481774
TyrvääLiuhalaKnutila16211742
TyrvääRoismalaNappari16901810
VampulaPunoilaIsopuno16781811
VampulaSallilaHeickilä16701747
YläneKeihäskoskiKnutila17471774
AhvonenAntreaAhvola17721902
BergrothVampula, PirkkalaKkPappila17331808
BjörnrothVampula18241883
DahlbergLoimaaMajanoja17211767
EklundPaimioSiililä18121878
EklundParainen18781879
ElgmanMasku17981815
EllmanAskainen17671805
FagerMarttilaRekois17411784
FlorinLoimaa1696
ForsblomVampulaHanhikoski17331810
FribergPertteliRaatala17921874
GiersParainenLevo16991736
HanninenAntrea16791939
Useita kyliä
HatakkaAntrea16871908
Useita kyliä
HaukkanenKiteeKideslahti17101801
HeikkiläLoimaa mlkKarsattilaKarus18941974
HellmanPertteli18131835
HellmanVihti/ PyhäjärviHongisto17731779
Hellman/EllmanDragsfjärdKärra17221825
HirvonenKiteeKides17371795
HämäläinenTohmajärviKemie16931832
JuvonenKiteeKideslahti17061823
KanunkinenKurkijokiRahola17131863
KarjalainenKurkijokiKronoby17231823
Kemppi/KempinAntreaHatulaKuckola17451837
KielggrenMarttilaKarinais16991705
KobraAntreaPullila17191781
KohonenKiteeKideslahti17381816
KurikkaAntreaKavantsaari17271769
Käki/Käcki/KeckiAntreaRiihitaipale17141830
LemonAskainen17231791
LiimatainenKurkijokiKronoby17491787
Lindqvist/Hoppa/TaalikkaLoimaa1706
MansikkaAntreaSavilahtiMansikka16681843
MatikainenKiteeKangasjärvi17291833
MuhonenKiteeKideslahti17231824
NiemiKemiö19061944
PemiläinenTohmajärvi17501801
Tullut Kerimäeltä vuosi ei tiedossa
PennanenKiteePodoskavaara17261883
PirhonenKiteeJaakkima18211884
PirhonenKiteeKangasjärvi17091815
PirinenKiteeRääkkylä17241753
PullinAntreaPullila16881820
PuntaKurkijokiKronoby17651875
PutkonenKiteeKideslahti17521808
PäivinenKiteeRääkkylä17541833
myös ortodoksi srk.ssa
PöyryAntreaRistola17031796
PöystiAntreaSaviniemi17321808
RaikaaKurkijokiRahola17571808
RepoParikkalaLamminkylä16901849
RiikonenTohmajärviWärtsilä17301860
RostiKiteeJaakkima17301827
RothbergVampulaKukonharja17051809
RönnbäckKiteeSuorlahti17971848
SilanderSomeroBöhle17231764
SilventoinenParikkalaInnaisennurkka17601825
SistonenTohmajärviWärtsilä16981868
SistonenVuoksenranta18681924
SokkaAntreaSavilahti18191890
SpederMerimasku, Masku17291782
SpåraLemuTojola1610
SpåraLoimaaWesikoski16451691
StåhlbergLoimaaWänniläUuppo1789
Ståhlberg/StåhlströmHuittinenKoskua17001779
SödermanAskainen, Lemu17471791
TammelinHuittinen18201886
TammelinJokioinenMinkiöKlemelä17091810
TiainenRuokolahtiTorsantaka Sarajärvi17111860
TorikkaKurkijokiTitto, Cupala17211915
ToropainenKitee16731845
Useita kyliä
ToropainenKiteeHaapalahti18011861
VeijalainenKurkijokiKronoby17521824
ViinanenParikkalaLamminkylä17501904
Wanninen/WäntinKiteeRääkkylä16941794
WettervijkParainenLevo16991736
WidfeltVampulaKotaja17291749
WäistöKiteeKangasjärvi16881778
 

Valtonen Päivi

Asevelitie 36600 Pälkäne
paivi.valt(ät)suomi24.fi

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

HämeenkoskiHyväneula1700
HämeenkoskiMieholaKittelä1700
KärköläHevonojaJussila1700
KärköläIso-SattialaTeppola1700
KärköläKarvalaSuivala1700
KärköläKärköläMaukola1700
MäntsäläLevanto
MäntsäläSulkava
Haimi, JoutsaloHartolaVehmaa
HurinPuumala
Hyrkäs, NäveriJääskiRanssila, Jakovala
KarvinenSulkava
KosonenKerimäkiHaapaniemi
Kosonen, KoponenKesälahtiPurujärvi
KukkonenJuva
LähdesmäkiKärköläLappila1860
NyqvistJoutsa1750
PeuroniusIittiRadansuuEerikkilä1500
Peuronius, ValtonenIittiLyöttilä
PysingAntreaNoskua1780
Pysing, WasellKirvu
StenbackaMäntsäläNumminen
TurunenRantasalmiTorasalo
TynkkynenKerimäkiVaara1500
 

Viitanen Mika

Kurhilankatu 8 15100 Lahti
mika.viitanen(ät)outlook.com

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

OrimattilaNiemenkyläTalot Nro 1-1016001920
PenttiläLuopioinenAitoo17001920
ViitanenLuopioinenUseita kyliä16001920
 

Weurlander Erkki

Vesijärvenkatu 31 15140 Lahti
erkki@weurlander.fi 0400856855
Julkaisut: Http://suku.weurlander.fi

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

WerlanderPerniö
Nimen alkuperä
WeurlanderEspoo1500
Sukunimen historia
WärreEteläinen Suomi
DNA
 

Yrjölä Esa

Varikonkatu 9 15800 Lahti
esa.yrjola@kolumbus.fi 045-1343051

Tutkimuskohde (suku)

Kunta

Kylä

Talo

Alku- vuosi

Loppu- vuosi

AsikkalaHilliläHukkila1728
ElimäkiMustolaMettälä17431771
HollolaAikkalaYrjölä1871
HollolaVaavialaMarkola17611824
KärköläMaavehmasOtila17681795
KärköläMaavehmasStor Puro17411794
KärköläSuivalaMattila17481814
KärköläSuivalaSuolia18141837
LammiLiesoMustaniemi17901840
OrimattilaKuivantoMontari1702
OrimattilaKuivantoVähä Erola18381857
AholaSäkkijärviKirkonkyläAhola1737
AholaViipurin msrkTervajoki1885
Ala KurhilaHollolaTenniläKurhila17411867
HerajokiAsikkalaHilliläMarkkola / Tienhaara1832
HinthaaraHollolaTenniläPuoskari17081872
HäyrinenSumiainenLaajalax1844
JokinenAsikkalaHilliläTommola1838
KauttoSumiainenSyvälax1838
Keurulainen / SorriLaukaaSumiainenSaarikka17301867
LassilaLammiLiesoLassila16531807
ParikkaHeinjokiRättölä1861
ParikkaMuolaaPunnus17631858
PeltolaAsikkalaHilliläHeikkilä1752
SinkkiläKärköläMaavehmasVähä Sinkki17971848

Sivun alkuun